Taekwondo opäť na Hangukone

Taekwondo je kórejské bojové umenie, ktoré má svoje počiatky v kráľovstve Silla a dynastii Koguryo, ktoré sa nachádzali na území dnešnej Kórei. Prvé zmienky o taekwondo nájdeme už v roku 37 p.n.l. na nástenných maľbách. Ľudia v tej dobe sa potrebovali obraňovať pred nájazdami susedských krajín, preto začali s formovaním obrany bez použitia zbraní.  Prvá novodobá škola taekwondo vznikla v Soule v roku 1945. Samotný názov vznikol až v roku 1957, navrhol ho generál Hong Hi Choi, považovaný za otca taekwondo. Názov sa skladá z troch slabík:

TAE – kop, úder nohou

KWON – päsť, úder päsťou

DO – cesta, metóda, filozofia života

Taekwondo tak môžeme preložiť ako  „Umenie kopu a úderu“  alebo „Umenie neozbrojeného boja“.

Taekwondo je preto najmä obranné bojové umenie. Jeho hlavné znaky sú údery, kopy, úskoky a výskoky.  Ako asi každé bojové umenie, i v taekwonde je dôležitá etika a etiketa. Tréningy rozvíjajú telo i ducha, dôraz je kladený na morálny charakter športovcov.

ŠKP Ryong Bratislava založil v roku 2007 Peter Zagyi (4.dan), ktorý pôsobil aj na pozíciách asistenta trénerov napríklad v USA alebo Portugalsku, no i ako reprezentačný tréner SR pre športový zápas.

Od roku 2010 sa klub každým rokom nachádza v prvej trojici najúspešnejších klubov na Slovensku. V roku 2014 získali 2.miesto spomedzi 57 tímov na medzinárodnom turnaji Bratislava Open. ŠKP Ryong je členom Slovenskej asociácie taekwondo WTF.

http://www.skpbratislava.sk/?page=taekwondo

http://www.satkd.sk/sa-tkd-wtf/

 

Vaši organizátori

0Komentárov